Kuidas lahendaksid selle väljakutse Sina?

“Noorte finantsharidusest räägitakse vahelduva eduga juba aastaid, ent reaalsuses jõuab rahatarkus vaid nendeni, kes seda otsida oskavad või nende teadmisteni juhuse tahtel jõuavad,” ütles Liis Lepik, LHV Noortepanga projektijuht.

Väljakutse panustab järgnevate eesmärkide saavutamisse:

KAE-d:

Eesti 2035:

Väljakutse looja:

Partnerid:

Kuidas mitte olla vaene?

Oskus rahaga teadlikult ümber käia, seda säästa ja investeerida, on mitte ainult noorte, vaid kõigi Eesti elanike jaoks vajalik. Mida targemad ja oskuslikumad on inimesed rahaasjades, seda tervem ja tugevam on ka majandus terviklikult.

Rahatarkus on oluline teema igale lapsele alates sellest ajast, kui ta hakkab maailmaasjadest aru saama. Me õpime koolis palju aastaid väga paljude erinevate teemade kohta, mis meid elus hakkamasaamiseks ette valmistavad.

Kuid koolimajast väljudes avastame, et paljuski keerleb meie elu hoopis ümber raha – kuidas seda teenida, kuidas investeerida, kuidas hoida jne.

Me ei lähe sõbraga tülli, kuna ta ei tea millal oli Jüriöö ülestõus. Me ei lange masendusse, kuna ei tea keemiliste elementide perioodilisussüsteemi peast. Kuid raha võib neid olukordi tekitada.

Kehvad teadmised rahast mõjutavad meie elu rohkem, kui me arvata oskame.

Milles seisneb probleem?

Finantsharidus ei saa koolis piisavalt tähelepanu. Isegi kui õpime majanduse, maksude, ekspordi ja impordi kohta, siis eraisiku rahateemad nagu kuidas säästmise ja investeerimisega alustada või mille järgi pensionifonde ja kodulaenupakkujaid valida jäävad tahaplaanile. „Kuidas mitte olla vaene?“ on üleskutse oma rahaga targalt ümber käia ja näidata noorele, et oluline ei ole niivõrd see kui palju raha me igakuiselt teenime, vaid see kuidas me seda kulutame ja planeerime.

Keda see mõjutab?

Kõige otsesemalt mõjutab see meie noori ja nende harjumusi. Harjumused, mis kanduvad edasi meie tulevikku ning hiljem mõjutavad ka seda, kuidas me oma ettevõtet juhime või pereeelarvega toime tulema. Tervikuna võib öelda, et finantsharidus mõjutab meie majanduse käekirja ja seda kui kerge või raske meil on oma ideid ellu viia.

Kuidas on probleemi juba proovitud lahendada?

Pangaliidu poolt korraldatakse igal aastal rahatarkuse kuu, mille raames külastatakse koole. Samuti on LHV juba aastaid korraldanud investeerimismängu Börsihai, mis on suurepärane võimalus virtuaalrahaga oma investeerimisteadmised praktikas proovile panna.

Kellele on väljakutse suunatud?

Põhi- ja keskkooli noortele. Teisalt mõjutavad rahateemad meid kõiki, mistõttu on teretulnud kõik ideed ja praktilised lahendused.

Kuidas saaks noored panustada?

Uurida ning kokku panna oma visioon lahendusest, kuidas finantsharidus jõuaks rohkemate noorteni ning lisaks teooriale ka noorte praktilisi harjumusi päriselt muudaks. Teisisõnu leida lahendus küsimusele, „kuidas mitte olla vaene?“, vaid käia oma rahaga nutikalt ümber.

Tutvu lisamaterjalidega

  • LHV Noortepanga rahatarkuse videodest – LINK
  • Aja rahaasju targalt LINK
  • Rahajutud LINK
  • Finantsaabits LINK
  • RahaFoorum LINK
  • Finantskirjaoskuse kujundamisega seotud õppematerjalide kaardistus LINK

Hea teada

  • Oleme valmis tulema kooli rääkima
  • Soovi korral teeme huvitava töötoa, kuhu kaasame valdkonnas tegutsejad

Lisainfo

Mirell Merirand

mirell@proovikivi.ee

Millist mõju soovime väljakutse läbi luua ja kuidas seda mõõdame?

Ja nüüd tegutsema!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment