Sellel kevadel osaleme Proovikiviga HITSA, Tallinna Ülikooli ja Startup Estonia koosloome programmis.
Koosloome? Mis see veel on?
Koosloome sõna võib esmapilgul tunduda võõrastav. Tegelikult tähendab see lihtsalt millegi koos loomist, umbes nagu siis, kui kahekesi koos süüa valmistada. Igaüks saab midagi teha – näiteks juurvilju hakkida, retsepti ette lugeda, midagi kokku segada – ja lõpptulemuseks on maitsev roog.
Miks on koosloome oluline?
Proovikivi aga kindlasti ei tee süüa. Meie loome koos koolidega oma kauaaegset unistust – veebipõhist platvormi ehk Proovikivi platvormi. Tuleb välja, et koosloomet kasutatakse üle maailma üha rohkem nii teenuste kui ka toodete disainimisel. Ka hariduses.
Põhjus, miks nii tehakse, seisneb selles, et kui teenuse või toote disainis osalevad selle lõppkasutajad, siis suure tõenäosusega vastab see teenus või toode paremini kasutajate ootustele ning vajadustele.
Proovikivi eesmärk ongi veebiplatvormi disainis silmas pidada, mida vajavad ja soovivad seal näha õpetajad, õpilased ning teised platvormi kasutajad.
Lisaks õpilastele ja õpetajatele peaks Proovikivi platvorm olema atraktiivne ka noortejuhtidele, MTÜde, riigiasutuste ja ettevõtete esindajatele – ehk kõigile, kes tahavad maailma muutmisesse läbi väljakutsete panustada.
Milline on koosloome protsess?
Alguses ei olnud päris selge, kuidas koosloomet organiseerida. Suureks abiks oli Startup Estonia ja Kadri Tuisu poolt tehtud töötuba, kus saime tutvuda erinevate meetoditega ning kuulda Clanbeat Educationi koosloome kogemusest.
Lühidalt: Proovikivi meeskond juhib protsessi ning kaasab sellesse õpilasi, õpetajaid ning teisi osapooli. Kuna üsna koosloome perioodi alguses tuli eriolukord, siis oleme plaaninud kõik tegevused teha läbi interneti.
See pole olnud keeruline, kuna esimeses faasis on oluline platvormi kasutajaid lihtsalt tundma õppida ning selleks on parim moodus intervjueerimine.
Meie esialgne kava näeb välja selline:
MÄRTS – ettevalmistused Koostöösuhete loomine koolidegaStartup Estonia töötuba disainmõtlemise ja koosloome kohtaUX (kasutajakogemus ja disain) meeskond valmistab ette koosloome protsessi esimesi samme, nt. intervjuude küsimused |
APRILL – õpime tundma platvormi tulevasi kasutajaid Esmased intervjuud erinevate osapooltega (õpilased, õpetajad, MTÜd jt)Platvormi prototüübi loomine algab Figmas (programm, kus prototüüpi loome)Kohtumine meie mentori Helen Kokk’iga |
MAI – õpime tundma platvormi tulevasi kasutajaid (jätkub) Intervjuud ja prototüübi loomine jätkuvad28. mai esitleme koosloomes osalejatele esmaseid prototüübi ideid ja teeme loova ülesande, kus osalejad saavad ise platvormi disainida |
JUUNI – AUGUST – liigume MVP* suunas Augustis toimuval Latitude 59 üritusel esitleme valminud platvormi prototüüpi *MVP – minumum viable product ehk vähim elujõuline toode |
SEPTEMBER ja edasi… Ehkki Startup Estonia programm lõpeb, jätkame meie koosloomega terve õppeaasta vältel kasutajakogemuse hindamiseks ning platvormi disaini parandamiseks. |
Loe lisa koosoloome pilootprogrammi kohta HITSA kodulehelt: https://www.hitsa.ee/uudised-1/algab-koosloome-programm