Oleme tudengeid kaasanud Proovikivi algatusse algusest peale. On ju ka Proovikivi asutajad ise tudengikingades olles algatuse loonud. Eriti suurepärase võimaluse tudengite kaasamiseks on pakkunud Tallinna Ülikooli ELU ehk erialasid lõimiva uuenduse aine. Siinkohal jagame sel aastal projektis osalenud tudengite mõtteid.
– Milles seisnes teie ELU projekt? Kes osalesid? Kaua projekt kestis?
ELU projekti üks eesmärk on arendada haridusliku koostööprogrammi Proovikivi veebiplatvormi, et olla veelgi parem koostöö vahendaja erinevate organisatsioonide vahel toetamaks elulist õppimisvõimalust ning kaasata noori märkama enda ümber lahendamist vajavaid probleeme.
Lisaks toimus aktiivne turundus, et Proovikivi veebiplatvormi tutvustada nii noortele kui ka juhendajatele. Samuti korraldati proovikivi, Siseministeeriumi ja Teeviit toetusel ellukutsutud konkurssi “Koos suudame”, kuhu olid osalema oodatud projektõpet rakendavad noortest koosnevad meeskonnad. Täpsemalt saad konkursi kohta lugeda siit 🙂
– Mis olid peamised väljakutsed / õppetunnid?
Meie projekt kestis kaks semestrit, kus koostööd tegid järgmiste erialade tudengid: haridustehnoloogia, integreeritud loodusteadused, koolipsühholoogia, liiklusohutus, noorsootöö, sotsiaalpedagoogika ja lastekaitse, sotsiaaltöö, rekreatsioonikorraldus. Peamiseks väljakutseks oli aja planeerimine – algul tundus, et kõigeks on aega küll (ja ega me algul päris täpselt ka aru ei saanud, mida tegema peame), siis lõpus läks päris intensiivseks.
– Mis läks hästi või mida võib kirjeldada võiduna?
Samas, kui oli kätte jõudnud konkursi lõpupidu ja saal täitus entusiastlike ja rõõmsate noortega, kes olid märganud olulisi kogukonna probleeme ning koostöös asunud neid lahendama, tundsime meie suurt uhkust ja võidurõõmu. Olime reaalselt loonud midagi väärtuslikku, mis aitab oluliselt kaasa parema tuleviku loomisel.
– Parim mälestus, mille kaasa võtate?
Projekti lõppedes on väga hea tõdeda, et ehkki aastane projekt kulges kohati nagu ameerika raudtee, ei tundnud me hirmu/ebaõnnestumist/allaandmist/kahetsust. Kui meeskond on võimeline ka kriisides efektiivselt töötama, siis loetletud negatiivsed emotsioonid ei saa kedagi kimbutama tulla.
– Nõuandeid järgmistele ELU tudengitele?
Meie soe soovitus on esmalt viia ennast väga täpselt kurssi, mida sa pead projektist teadma, mis on projekti eesmärk, kuidas sina saad meeskonnas projekti õnnestumisel panustada ja millised tegevused aitavad saavutada eesmärki. Eriti oluline on nendele aspektidele keskenduda ka siis, kui projekt kestab kaks semestrit. Nii pika aja jooksul võib fookus kaduma minna. Samuti on väga oluline eesmärgi saavutamiseks meeskonnas kokku leppida tegevused ja nende tähtajad (esmalt ka meeskonna omavahelised suhtluskanalid ja reeglid). Süsteemne koostöö aitab kõige paremini meeskonnal toimida.