Kevadel 2022 oli Proovikivis praktikal 2 andragoogika tudengit – Marina ja Kaire, – kes tegelesid nii arendustöö kui koolitamisega. Andsime neile “vabad käed” ja pakkusime tuge erinevate tegevuste planeerimisel ning läbiviimisel. Proovikivi poolse juhendaja Anu Tammelehe sõnul oli tudengitest palju abi, kuna arendasid edasi Proovikivi programmi raames loodud õppematerjale. Loe lähemalt, mida tudengid oma praktikakogemusest arvasid, allpool.
Marina Aboltõn-Hansberg:
Minu andragoogika õpingute praktika toimus Proovikivis. Selle käigus tegelesin Kiusamise ennetamise töötoa arendus- ja koolitustegevusega. Uuendasin töötoa juhend- ja õppematerjale ning kodulehte. Viisin läbi töötuba tutvustavad koolitused, kus osalejateks olid erinevate koolide õpetajad ja kooli tugispetsialistid. Praktika oli minu jaoks huvitav ja arendav, kuna sain tegeleda praktilise ja vajaliku tööriista arendusega, mida õpetajad ja noortega tegelevad juhendajad saavad enda igapäevatöös kasutada, ja mitte ainult noortega – selline töötoa formaat ja teemad sobiksid ka lastevanematega läbiviimiseks.
Koolitajana sain praktilise kogemuse, kuidas ülikoolis omandatud teadmisi koolituste kavandamisel ning läbiviimisel kasutada. Praktikajuhendajalt ja koolitustel osalejate käest saadud tagasiside oli mulle andragoogina väga väärtuslikud, kuna aitasid leida rohkem mõistmist ning kinnistada teadmisi, et kiusamise teemaga tegelemine on oluline ja meie ühiskonnas vägagi aktuaalne. Loodud ja arendatud sai selline paraja õpiampsu formaadis töötuba, mille elulised juhtumid aitavad osalejates tõsta teadlikkust ja eetilist tundlikkust. Samuti aitavad töötoas kasutatavad õppemeetodid arendada osalejate kriitilist mõtlemist, aruteluoskust ning mis kõige tähtsam – märkamist ja vastutuse võtmist.
Kaire Gerretz:
Mina tegin MTÜ Proovikiviga koostööd nende “Lõpetame küberkiusamise” väljakutse raames, arendades Kübereetika kodulehte ja töötuba, mis arendab eetiliste dilemmade märkamise oskust küberruumis. Kübereetika töötoa juures oli minu roll töötoa (koolituse) piloteemine kolme grupiga ning töötoa kodulehe arendamine. Valisin Kübereetika töötoa oma arendusprojektiks seetõttu, et eetikateema on minu jaoks huvitav ja ka selle pärast, et teadmised kübereetika ja eetika kohta üldse vajavad ühiskonnas suuremat tähelepanu. Õppisin ka ise palju Kübereetika veebilehe arendusprojekti läbi viies, sest see keskendub oskusele märgata eetilist probleemi ja selle üle arutleda ning see oskus on üle kantav ka muudesse eluvaldkondadesse peale küberkeskkonna. Et eetiline tundlikkus on arendatav, aitab Kübereetika töötuba läbi näidisjuhtumite lahendamise seda tundlikkust endas arendada.
Täpsemalt Kübereetika töötoa arendamisest Kaire artiklis: https://epale.ec.europa.eu/et/blog/kubereetika-tootuba-aitab-arendada-eetilist-tundlikkust-2?fbclid=IwAR1rvjcEYvnn5OocvO5QcMXse5hqUBGC6QFi6ZaKWd7k03SPCoT_KG6ZHJo
Ootame ka tulevikus tudengeid Proovikivi programmi oma praktikaid sooritama!