Esimesed julged on liitunud!
3. oktoobril alustas õpetajatele ning noorsootöötajatele mõeldud Proovikivi innovatsioonilabor ehk täienduskoolitus, mis järgib Tallinna Ülikooli EDUlab mudelit. See on koht, kus õpime projektipõhist õpet rakendama, loome koos uusi vahendeid, uurime ja katsetame.
Miks innovatsioonilabor ja mitte tavapärane täienduskoolitus?
Innovatsioonilaboris on kokku põimitud mitmed aspektid. Ühest küljest õpitakse projektipõhist õpet rakendama, teisalt saavad osalejad koos tudengitega panustada mõne uue metoodilise vahendi loomisesse ja uurimisse, mis projektipõhist või “transformatiivset” õppimist toetab. On teada, et pedagoogiliste vahendite koosloomine aitab kaasa uute meetodite omaksvõtule ning vahendid vastavad suuremal määral kasutajate päris vajadustele. Oskus oma praktikat uurida ja anlüüsida tuleb samuti kasuks igale õpetajale ja noorsootöötajale, kes soovib õpilase või noore jaoks õpikogemust mistahes kontekstis parandada.
“Oskus oma praktikat uurida ja anlüüsida tuleb kasuks igale õpetajale ja noorsootöötajale.”
Merike Saar, Proovikivi koolitusjuht
Kuidas siis läinud on ja mis praeguseks tehtud?
“Meil on võrdlemisi väike grupp, 10 inimest, mis esimese pilootkoolituse jaoks on väga hea suurus – saame suhelda kõigiga lähemalt ja pakkuda individuaalset tuge. Uut lähenemist proovides on ka oluline olla paindlik, st. koolituspäevade sisu ning graafikut kujundada vastavalt grupi vajadustele. Eksperimendina tõime kokku noorsootöötajad ja õpetajad – püüame lõimida formaalset ja mitte-formaalset projektipõhise õppe käigus. See on põnev väljakutse, sest meie suur lootus on, et noored saavad projektide tegemisel abi nii koolist kui noortekeskustest! Lisaks viime esmakordselt koolitust läbi hübriidõppena ehk osa õppijaid on kohapeal ja osa liituvad Zoomi vahendusel, isegi filmi vaatasime Zoomi vahendusel – tulevikus kavatseme sellega jätkata, sest nii saavad liituda osalejad üle Eesti,” kirjutab koolituse üks eestvedaja Anu Tammeleht.
Kas tead, mis on projektipõhine õpe? Mis teeb selle “transformatiivseks”? Loe lisa:
https://opleht.ee/2014/01/oppimine-lahkab-pariselu-probleeme/
https://opleht.ee/2019/09/gtl-kolme-kooli-kogemus/
https://opleht.ee/2019/09/muutunud-opikasitus-kuidas-oma-kooli-ja-kodukohta-paremaks-muuta/
Koosloome- ja mentorgrupid õpivad ja loovad koos uusi lahendusi
Sel õppeaastal oleme arendustöö osas jaganud koolitusgrupi kolmeks:
1. grupp katsetab vahendeid, mis aitavad õpetajal ja noorsootöötajal koguda andmeid oma praktika/juhendamise kohta;
2. grupp arendab SOLO-taksonoomial põhinevat refleksioonitööriista ning püüab mõista, kuidas see eriliselt toetab nn nõrgemaid õpilasi;
3. grupp loob disainmõtlemise tööriistakasti, mis aitaks leida väljakutsetele paremaid lahendusi.
Igas grupis on vähemalt üks uurija (tudeng) ja mentor.
Vaata tudengite üleskutset ja uurimisteemade tutvustusi:
Õppeaasta lõpuks valmivad koosloomegruppides tehtud katsetuste kohta tudengite magistritööd ning loodud vahendid lisatakse Proovikivi tööriistakasti.
Praktikute kogukond
Osalejad saavad labori lõpusirgel võimaluse tutvustada teistele praktikutele oma kogemusi Proovikivi raames projektipõhise õppe rakendamisest, oma praktika uurimisest ja/või uute vahendite koosloomest.
“Soovime luua praktikute kogukonda, kes üksteisega õpitut jagavad ja üksteist toetavad.”
Anu Tammeleht, Proovikvi koolitusjuht
Proovikivi praktikute kogukond jääb püsima ka pärast innovatsioonilabori ametliku programmi läbimist ning sellega on võimalik liituda ka neil, kes veel ühelgi koolitusel osalenud pole. Plaanis on teha ühiseid tegevusi, pakkuda mentorlust, täiendavaid koolitusi ning jätakata kasulike materjalide ning näidete jagamist.
Pane end kirja!
Uus innivatsioonilabori-tüüpi täienduskoolitus alustab juba jaanuari lõpus (täpsed kuupäevad avaldame peatselt). Pane enda huvi kirja siin või võta ühendust Anu Tammelehega tammele (ät) tlu.ee. Oleme valmis tulema ka kooli või tegema piirkondlike koolitusi või programmi tutvustusi.
Teed õpilaste/noortega projekte Proovikivi raames? Pane end praktikute kogukonna kaardile: https://padlet.com/maarjahallik/proovikivikogukond